• 1

  • 2

  • 3

  • 4

  • 5

  • 6

Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota

Wielki Czwartek: Msza św. Wieczerzy Pańskiej
Mandatum, czyli umycie nóg, nawiązuje do gestu Pana Jezusa, opisanego przez Jana Ewangelistę: „I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany”. Zwyczaj obmywania nóg wyraża miłość i służbę Chrystusa, które realizował.
Wielki Czwartek to także dzień ważny dla kapłanów. To właśnie na tej samej Ostatniej Wieczerzy Jezus ustanowił Sakrament Kapłaństwa “To czyńcie na Moją pamiątkę”. Wielki Czwartek to również ustanowienie sakramentu Eucharystii, której sprawowanie nieodłącznie związane jest z Kapłaństwem.
Eucharystia jest nam potrzebna, by nasze życie było święte, a do sprawowania Eucharystii potrzebni są Kapłani.

Zdjęcia ze Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w GALERII

 

Wielki Piątek: Liturgia ku czci Męki Pańskiej
Prostracja to obrzęd rozpoczynający Liturgię Wielkiego Piątku; to symboliczny gest padnięcia kapłana na twarz, który można interpretować jako wyraz skruchy i pokuty za grzechy, przez które cierpiał Chrystus, ale też jako oznakę bezsilności człowieka, który wobec ogromu miłości Boga - Człowieka, wyrażonej na krzyżu, pozostaje całkowicie bezradny. Liturgii tego dnia towarzyszy przejmująca cisza, a jej kulminacyjnym momentem jest Adoracja Krzyża poprzedzona trzykrotnym wezwaniem „Oto drzewo krzyża”, któremu towarzyszy stopniowe ukazywanie zasłoniętych dotąd belek krzyża. Obrzędowi Adoracji towarzyszą odpowiednie śpiewy, zwane improperia, czyli „skargi Zbawiciela”, które rozpoczynają się każdorazowym zwrotem „Ludu, mój ludu”. Adoracja jest doskonałą okazją do osobistego uczczenia drzewa, na którym zawisło Zbawienie Świata.

Zdjęcia z Liturgii ku czci Męki Pańskiej w GALERII

 

Wielka Sobota: Wigilia Paschalna
Na początku Wigilii Paschalnej do nieoświetlonego kościoła zostaje wniesiony Paschał, czyli duża, bogato zdobiona woskowa świeca. Po wezwaniu "Światło Chrystusa" jej płomień zostaje przekazany wiernym. Znaczenie paschału oddaje najlepiej Orędzie Paschalne, czyli uroczysty śpiew, wykonywany po dojściu do ołtarza. Na świecy zostają umieszczone cyfry bieżącego roku oraz pierwsza i ostatnia litera greckiego alfabetu odnoszące się do Chrystusa Zmartwychwstałego, który jest Panem czasu. Natomiast przez pięć „gwoździ” wspomina się zbawczy wymiar Męki Jezusa i poniesionych przez Niego Ran.

Ogień, od którego podczas Wigilii Paschalnej odpala się Paschał, symbolizuje Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a zarazem ma w wiernych rozpalić pragnienie nieba. Dopiero w ciemności można odczytać znaczenie ognia i światła. Ciemność to symbol grzechu i śmierci. Pośród niej pojawia się niespodziewanie światłość, Światłość Świata - Jezus Chrystus. Dlatego kapłan, zapalając Paschał od nowo poświęconego ognia prosi: "Niech światło Chrystusa chwalebnie zmartwychwstałego rozproszy ciemności naszych serc i umysłów".

Woda jako symbol obmycia z grzechu pierworodnego: Liturgia chrzcielna podczas Wigilii Paschalnej staje się dla nas wszystkich możliwością do osobistego i świadomego wypowiedzenia trzykrotnego Wyrzekam się i Wierzę - po to, by odnowić wiarę, którą przed laty wyznali za nas rodzice i chrzestni.

 Zdjęcia z Wigilii Paschalnej w GALERII