Co roku 4 maja w dzień Świętego Floriana, swoje święto obchodzą strażacy.

Ten dzień jest okazją do uczczenia trudu i poświęcenia tych, którzy żyjąc według zasady „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”, każdego dnia ryzykują swoje zdrowie i życie, niosąc pomoc innym i nierzadko płacąc za to najwyższą cenę. Ich postawa stanowi przykład godny naśladowania, a zaufanie ludzi jest doskonałym świadectwem ich pracy.

W naszym sanktuarium o godz. 18.00 celebrowano Mszę św. w intencji strażaków i ich rodzin. Po Eucharystii nastąpił przemarsz delegacji na Plac Koronacyjny, gdzie złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem św. Floriana.

Kim był Święty Florian?
To postać znana w okresie krwawych prześladowań chrześcijan. Nie był strażakiem, jednak legendy wokół jego osoby spowodowały, że stał się patronem tych, którzy wykonują niebezpieczne zawody związane z ogniem. Pochodził z Austrii i był mężnym żołnierzem. Za swoją chrześcijańską wiarę i pomoc współwyznawcom, zginął śmiercią męczeńską potwornie skatowany i wrzucony do rzeki Enns. Około tysiąca lat po tym, do Krakowa przybyły relikwie Św. Floriana, którym przypisuje się m. in. ocalenie krakowskiego kościoła na Kleparzu podczas wielkiego pożaru miasta.

Bycie strażakiem to nie tylko wyzwanie i zaszczyt. Trównież obowiązek i bezinteresowna służba innym, to ciągła praca nad sobą i doskonalenie swoich umiejętności. Dlatego w dniu Waszego święta dziękujemy za Waszą stałą obecność w życiu naszej parafii i za to, że zawsze możemy na Was liczyć. Życzymy realizacji planów i spełnienia marzeń, pomyślności osobistej oraz zadowolenia z wypełnianych obowiązków służbowych, aby wszelkie działania jakie podejmujecie, przynosiły Wam wiele satysfakcji i inspirowały do dalszych działań w służbie bliźnim.

Więcej zdjęć w GALERII