W niedzielę 26 lutego rozpoczął się 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Tego dnia modliliśmy się za „Naród Polski, aby wierny Ślubom Jasnogórskim pielęgnował cnotę trzeźwości, a także o dobre owoce tegorocznego Kongresu Trzeźwość”.

Tydzień Modlitw  o Trzeźwość  Narodu to szczególny  tydzień poświęcony modlitwie o trzeźwość w naszych rodzinach
i parafiach. Jest to również czas wynagradzania Bogu za grzechy pijaństwa.

W kolejnych dniach intencjami modlitewnymi Polacy obejmą  m.in. rodziny, aby codzienna praktyka  wspólnej modlitwy
i życia sakramentalnego pomagała im w zachowaniu trzeźwości; nauczycieli, wychowawców i katechetów, aby dawali odważne świadectwo wolności od wszelkich nałogów. Modliliśmy się również „za sprawujących władzę – za rząd, parlament i samorządy, aby stali na straży modelu rodziny zgodnego z prawem Bożym, przeciwstawiali się demoralizacji społeczeństwa i troszczyli się o trzeźwość.

Modlić się będziemy również za kapłanów, członków życia konsekrowanego i seminarzystów, „aby dając świadectwo życia w trzeźwości w codziennej posłudze, wzrastali w świętości i pociągali ludzi do Boga”, za ruchy trzeźwościowe oraz dzieci i młodzieży, „aby w trzeźwych rodzinach miały oparcie i pomoc w realizowaniu przyrzeczeń abstynenckich podjętych podczas I Komunii Świętej i bierzmowania”.

„Tak jak każdego roku, modlimy się do Boga o dar trzeźwości wszystkich Polaków. Modlimy się także o to, by Bóg darował nam wszystkie winy i grzechy związane z nadużywaniem alkoholu” – powiedział bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Bp Bronakowski przypomniał, że inicjatorem i twórcą tych modlitw był kard. Stefan Wyszyński, któremu bardzo zależało na trzeźwości polskiego narodu. – On widział po wojnie zagrożenia z tym związane, dlatego jego praca promieniuje aż do dzisiaj – powiedział duchowny.

Kościelną działalnością trzeźwościową w Polsce kieruje Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.