• 1

  • 2

  • 3

  • 4

  • 5

  • 6

Triduum Paschalne

Celem i treścią obchodów Triduum Paschalnego jest celebracja tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Msza święta w Wielki Czwartek upamiętnia Ostatnią Wieczerzę i ustanowienie sakramentów Eucharystii oraz Kapłaństwa. Po liturgii przenosi się Najświętszy Sakrament z tabernakulum do kaplicy adoracji, zwanej „Ciemnicą”.

więcej zdjęć w GALERII

 

Wielki Piątek: przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, odprawiana jest Droga Krzyżowa, a wiernych obowiązuje ścisły post. W czasie liturgii odczytuje się opis Męki Pańskiej według św. Jana, a po modlitwach w intencji całego świata i po adoracji Krzyża, w ramach Komunii św. rozdaje się wcześniej konsekrowane, przyniesione z ciemnicy, hostie. Podczas wszystkich obrzędów milczą organy i dzwony. Liturgię kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Monstrancja jest przykryta białym welonem. Tego wieczora i przez cały następny dzień trwa adoracja.

więcej zdjęć w GALERII

 

W Wielką Sobotę ksiądz święci koszyk wypełniony potrawami o symbolicznym znaczeniu - święconkę. 

Wierni gromadzą się także na modlitwie przy Grobie Pańskim.

Po zachodzie słońca rozpoczynają się obchody tzw. Wigilii Wielkanocnej. Liturgia Wigilii składa się z 4 części: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej (w czasie której odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne) oraz Liturgii Eucharystycznej. Na zakończenie obrzędów odbyła się procesja rezurekcyjna.

więcej zdjęć w GALERII

Wigilia Wielkanocna kończy okres Triduum Paschalnego.