• 1

  • 2

  • 3

  • 4

  • 5

  • 6

Właściwy kult Matki Bożej datuje się na XVII wiek. Pierwsza wzmianka o pieszej pielgrzymce do Sanktuarium znajduje się na wotach z 1688 r. Z narastaniem liczby pielgrzymów i po licznych uzdrowieniach obraz został uznany w I połowie XVIII wieku za cudowny. W archiwum Archidiecezji Poznańskiej zachował się rękopis pod nazwą „Opis cudów dziejących się za przyczyną Matki Boskiej Lubaskiej”, w którym opisano dwieście pięćdziesiąt dwa przypadki cudów i łask z lat 1663 - 1771.

We wspomnianym dokumencie zapisano m. in. pierwsze uzdrowienie przez Maryję w Lubaszu. „Grześko, pochodzący z Tucholi nad Wartą z parafii Sieraków, od lat chorował na nogi. Kiedy przyjechał do Lubasza, przystąpił od sakramentu pokuty, przyjął Komunię św. i gorąco modlił się o uzdrowienie. Doznał szczególnej łaski i wyszedł z kościoła o własnych siłach”. Podobnego uzdrowienia dostąpiła Jadwiga Rybarczyk z Nowej Wsi w 1774 r. „Kobieta ta przez sześć lat chorowała na nogi, nie mogła stać o własnych siłach, czołgała się tylko po ziemi. Ofiarowawszy się Matce Lubaskiej, odzyskała władze w nogach i zaczęła chodzić. W roku 1778 do kościoła została przywieziona czternastoletnia Marianna Walkowa ze Szczuczyna, która od urodzenia nie chodziła. Podczas Mszy św. doznała cudownego uzdrowienia. Podobnych przypadków można by mnożyć. Przed cudownym obrazem zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Chorzy i trawieni gorączką odzyskiwali zdrowie, a umierający życie”.

Co roku Sanktuarium odwiedzają tysiące czcicieli Matki Bożej, często z całymi rodzinami. Wiele małżeństw przybywa tu, by prosić o dar potomstwa, dlatego Matka Boża z cudownego obrazu zwana jest też Królową Rodzin.

Ruch pielgrzymkowy związany jest z Odpustem ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który przypada w Kościele Powszechnym dnia 8 września. Okoliczne dekanaty mają wówczas swoją mszę św. przed Cudownym Wizerunkiem. Pielgrzymki przybywając często pieszo, podtrzymują w ten sposób tradycję odwiedzania tego Sanktuarium.  Więcej informacji na ten temat w zakładce ODPUST.

Oprócz tego kult maryjny jest wciąż żywy i podczas środowych Nowenn gromadzi się duża liczba parafian. Sanktuarium nawiedzają też inne grupy pielgrzymów w ciągu całego roku.

Dojazd

Wszystkich zainteresowanych wizytą w naszym Sanktuarium prosimy o wcześniejsze zgłoszenie grupy, w celu zapewnienia przewodnika.