Dzisiaj (16 października) przypada 39 rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra. Przez 27 lat, jakie upłynęły od tej chwili, Jan Paweł II zmienił losy Kościoła i całego świata.

Całkowicie oddany Maryi, nazywany m. in. Papieżem nadziei, Pielgrzymem pokoju, Świadkiem wiary, Patronem rodziny, Apostołem młodzieży, Papieżem nowej ewangelizacji, Papieżem całego świata. Zadziwiał mądrością, miłością i pokorą, w pełni oddany Bogu i zawsze blisko drugiego człowieka, bez względu na jego narodowość, religię, kolor skóry, czy wiek, bardzo kochający młodych ludzi, niezwykle oddany osobom starszym, chorym, cierpiącym. Mimo postępującej choroby, nigdy nie przestał być świadkiem Chrystusowej Ewangelii.

Polski pisarz Andrzej Kijowski, który znał ks. Karola Wojtyłę, po wyborze Go na Papieża tak pisał:
„Nie będzie cudzoziemcem ani w Rzymie, ani w świecie, ponieważ ma ten rodzaj inteligencji, która każdemu, kto się z nim zetknie, uświadamia jego inteligencję własną. Ma dar otwierania serc na tajemnie Boga i tajemnice człowieka. (...) uniwersalna mądrość tego papieża, jego talent identyfikacji z innymi, jego wewnętrzna wielość i jego wielkość rzucą blask na całą nadchodzącą epokę w historii Kościoła”.