W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, gdzie zgromadzeni wierni witali Go z radością, ścielili przed Nim swoje płaszcze i palmy, śpiewali: "Hosanna Synowi Dawida, błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Hosanna na wysokościach!"

Liturgia zaleca, aby wierni w Niedzielę Męki Pańskiej zgromadzili się przed kościołem, gdzie powinno odbyć się poświęcenie palm, odczytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uroczysta procesja do kościoła. Zgodnie z wielowiekową tradycją, podczas każdej Mszy św., czyta się opis Męki Pańskiej (według relacji Mateusza, Marka lub Łukasza - Ewangelię św. Jana odczytuje się w Wielki Piątek).

Obecnie kapłan w Niedzielę Palmową nie zakłada fioletowych szat pokutnych, jak to miało miejsce  dawniej, ale czerwone, zaś procesja ma charakter triumfalny.

Więcej zdjęć w GALERII:

Niedziela Palmowa w Lubaszu