• 1

  • 2

  • 3

  • 4

  • 5

  • 6

„Duch Święty czuwa w Kościele i powołuje do świętości ludzi na aktualne czasy” (Święty Jan Paweł II).

Jedną z charakterystycznych cech Kościoła katolickiego jest żywy Kult Świętych. Papież Benedykt XVI powiedział: „historia pokazuje, że Święci są prawdziwymi reformatorami życia Kościoła i społeczeństwa”. Mamy Ich nie tylko czcić, ale też naśladować, ponieważ to Oni  swoim  postępowaniem  wskazują  nam,  jak należy wypełniać Wolę Bożą
w codziennym życiu, są naszymi przewodnikami w drodze do nieba.

14 lutego wspominaliśmy postać św. Walentego, którego wizerunek znajduje się na ołtarzu z prawej strony prezbiterium naszej świątyni. W Martyrologium Rzymskim pod wspomnianą wyżej datą został wpisany dwukrotnie: jako kapłan rzymski, ścięty w czasie prześladowań, oraz jako biskup Terni, który został sprowadzony do Rzymu i tam poniósł męczeńską śmierć za wiarę. Imię Walenty z łacińskiego oznacza silny i zdrowy.

W ikonografii przedstawiany jest, jako kapłan w ornacie, z kielichem w lewej ręce i z mieczem w prawej, (lub słońcem, gdyż swemu sędziemu dowodził, że Chrystus jest słońcem sprawiedliwości), a także w stroju biskupa, który uzdrawia
z padaczki chłopca, przywraca wzrok niewidomej dziewczynie.

Pomimo trendu na uznawanie go patronem zakochanych, bardziej jest patronem miłości ofiarnej oraz ludzi pragnących uzdrowienia ciała i duszy.

 

Modlitwa do świętego Walentego:

Święty Walenty, opiekunie tych, którzy się kochają, Ty, który z narażeniem życia urzeczywistniłeś i głosiłeś ewangeliczne przesłanie pokoju, Ty, który - dzięki męczeństwu przyjętemu z miłości - zwyciężyłeś wszystkie siły obojętności, nienawiści i śmierci, wysłuchaj naszą modlitwę: W obliczu rozdarć i podziałów w świecie daj nam zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu, abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami miłości Boga. Niech ożywiają nas miłość i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężać życiowe przeszkody.
Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości i wszelkiego piękna,
i który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.