Popielec, czyli Środa Popielcowa,  wypada  46  dni  przed  Wielką  Niedzielą i przypomina  nam o  konieczności pokuty
i duchowego przygotowania się na świętowanie zmartwychwstania Chrystusa.

Główny obrzęd Środy Popielcowej to posypywanie głów popiołem - na znak postu i pokuty. Wywodzi się z czasów starożytnych, z tradycji judaizmu i był aktem najwyższej skruchy, polegającym na uznaniu własnej marności w oczach Boga.

Zwyczaj posypywania głów popiołem w Kościele Katolickim został wprowadzony w XI wieku przez papieża Urbana II. Ustalono również, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w zeszłoroczną Niedzielę Palmową.
Papież Jan Paweł II ogłosił Popielec Dniem modlitw o pokój na świecie.

W Środę Popielcową  katolików obowiązuje post ścisły,  a więc  spożycie trzech  posiłków,  w tym  jednego do sytości.
W kościołach kapłani ubrani w fioletowe szaty liturgiczne, będące symbolem pokuty, odprawiają msze święte. Rozpoczyna się Wielki Post.

"Niech zatem Wielki Post służy każdej rodzinie i każdej chrześcijańskiej wspólnocie do oddalenia wszystkiego, co rozprasza ducha, i pogłębienia tego, co karmi duszę, otwierając ją na miłość Boga i bliźniego”                                                                                                           (Papież Benedykt XVI)